Synergia - oto cecha, której nam zawsze brakowało, a w obecnej sytuacji jej deficyt jest szczególnie bolesny, co znajduje odzwierciedlenie w życiu społecznym, a zwłaszcza w politycznych rozgrywkach i zawirowaniach.
Te bzdurne kłótnie i walka o "wyciekającą z rąk" władzę kosztem interesów własnego kraju prowadzą do sytuacji, gdzie wszelkie dysputy medialne koncentrują się z uporem na sprawie prawomocnie skazanych panów K. i W., zamiast skupić swą dziennikarską uwagę na podstawach racji stanu RP i bezpieczeństwie kraju oraz pozycji Polski na arenie międzynarodowej.
Warto byłoby uczyć się synergii od małego i świadomie cenić jej niedocenianą wartość w życiu społeczeństwa, które powinno przecież działać dla swego dobra wspólnie, lojalnie i z twórczą wizją przyszłości.
Jestem przekonana, że jeśliby każdy z nas indywidualnie zadbał o realizację takiej synergii w swoim życiu na co dzień - to szybciej osiągnęlibyśmy standardy, które w niektórych krajach Europy Zachodniej od dawna funkcjonują w życiu tamtych społeczeństw.
Poniżej zamieszczam cytat z Wikipedii - jest to fragment definicji pojęcia "synergia" w zakresie dotyczącym psychologii społecznej, z obrazowym wyjaśnieniem istoty tego terminu.
SYNERGIA (w psychologii społecznej):
"Synergiczność działań, efekt organizacyjny - wspólne działanie, dające większe lub nowe efekty; działania uzupełniają się poprzez kooperację (współpracę) i synchronizację.
Efekt zorganizowanej pracy zespołowej, który jest większy, niż suma efektów działań indywidualnych. W wyniku synergii powstaje efekt organizacyjny będący przeciętną nadwyżką korzyści przypadającą na członka zespołu współdziałającego z pozostałymi osobami, w porównaniu z korzyścią możliwą do osiągnięcia w działaniu indywidualnym.
Na przykład:
Dwie osoby, działając razem, są w stanie przesunąć ciężką szafę o 10 metrów.
Każda z nich osobno mogłaby przesunąć ją nie więcej niż np. o 3 metry.
Zatem maksymalna suma działań indywidualnych jest równa 2 x 3 m = 6 m, natomiast efekt działań wspólnych wynosi 10 m i jest większy niż suma działań indywidualnych."
Beata Bigda,
Wrocław, 17 stycznia 2024.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz