Odcinek drugi:
O korespondencji w sieci
Jakkolwiek zasady prowadzenia korespondencji klasycznej różnią się w sposób oczywisty od dzisiejszej wymiany myśli i informacji metodami przeróżnymi, m. in.: posyłania e-mail'owych listów, tzw. "chat"-u, czy krótkich wiadomości przesyłanych telefonicznie (sms) - to jednak pewne pryncypia z zamierzchłej epoki tradycyjnego savoir-vivre'u przetrwały.
Ludzi nie szanujących tych zasad podstawowych można dzięki temu łatwo wyróżnić spośród swoich znajomych i umieścić na liście pt. "SZKODA CZASU NA KORESPONDENCJĘ Z TYMI OSOBAMI".
A oto parę punktów, których przestrzeganie nic nie kosztuje, za to może pomóc w zdobyciu szczerych, otwartych i przyjacielskich kontaktów z bliźnimi. Dotyczą wiadomości przesyłanych pocztą elektroniczną (e-mail):
1. ZAWSZE ODPOWIADAJMY NA MAIL'E OSOBISTE, kierowane tylko do nas przez osoby nam osobiście znane, zawierające jakieś pytania, czy prośby - nawet, jeśli nie zamierzamy ich spełnić, ani wdawać się w dyskusję. TRZEBA ODPOWIEDZIEĆ, CHOĆBY ODMOWNIE. Z szacunkiem, co nie znaczy, że mamy ulegać jakimkolwiek "naciskom", itp.
NAUCZMY SIĘ UPRZEJMIE ODMAWIAĆ. To lepsze, niż lekceważenie poprzez milczenie.
2. NIE MAMY OBOWIĄZKU NATOMIAST ODPOWIADAĆ na mail'e "systemowe", kierowane jednocześnie, publicznie, do wielu osób w jednej sprawie, choćby nadane przez osoby nam osobiście znane.
3. Przy nadawaniu maila "zbiorowego" zadbajmy o to, by nie podawać do publicznej wiadomości adresów mailowych wszystkich odbiorców (umieśćmy ich adresy w folderze UDW (CTRL+Shift+B), czyli "ukryta kopia do...")
Beata Bigda,
Wrocław, kwiecień 2017 - kwiecień 2018
Wrocław, kwiecień 2017 - kwiecień 2018
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz